• Czcionka:
  • A
  • A+
  • A++
  • ikona resetu interlinii
  • ikona większej interlinii+
  • Kontrast:
  • ikona włączania kontrastu
  • ikona wyłączania kontrastu
  • Mapa strony:
  • ikona mapa strony

 

 

14 października -

Dzień Edukacji Narodowej

 

Tradycja tego święta rozpoczęła się 14 października 1773 roku. Wtedy to Sejm rozbiorowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, powołał centralny organ władzy oświatowej pod nazwą Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca, zwany krócej Komisją Edukacji Narodowej. Była ona pierwszą w Polsce i w Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Pierwotnie liczyła osiem osób, a inicjatorem jej powstania był Hugo Kołłątaj. 

Na mocy ustawy „Karta praw i obowiązków nauczyciela” z 27 kwietnia 1972 r. to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego nazwano Dniem Nauczyciela, która to nazwa potocznie funkcjonuje do dziś. Natomiast ustawa „Karta Nauczyciela” z 26 stycznia 1982 roku zmieniła jego nazwę na Dzień Edukacji Narodowej. Wprowadziła ona przepis, iż „Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty”.

Ciekawostką jest to, że istnieje również Światowy Dzień Nauczyciela – World Teacher's Day obchodzony od 1994 roku 5 października. W Polsce tego dnia od 1997 roku świętują nauczyciele sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

Dzień ten jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą i stanowi okazję do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Nagrody, które wręcza Minister Edukacji Narodowej, to złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi oraz medale Komisji Edukacji Narodowej. Swoje odznaczenia i wyróżnienia wręczają również kuratorzy oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorzy szkół i placówek.

 

 

 

 

Trzynastego w piątek - wbrew przesądom - w Naszym Centrum obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej zwany potocznie Dniem Nauczyciela.

Na sali audiowizualnej spotkali się Dyrektor, przedstawiciele grona pedagogicznego oraz społeczności uczniowskiej. Po uroczystym przywitaniu zebranych głos zabrał Dyrektor CKZ mgr Adam Tarsa, który nawiązał do idei tego dnia i podkreślił ważną rolę nauczycieli praktycznej nauki zawodu w procesie edukacji młodych ludzi. Przedstawił też dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy Centrum w aspekcie egzaminów z kwalifikacji dla poszczególnych branż.

W uznaniu zasług oraz dorobku zawodowego wyróżnionych zostało trzech nauczycieli, którzy otrzymali Nagrodę Dyrektora, a byli to: Mariusz Dziki, Tomasz Machowski i Bogumił Mruk.

Nagrodzonym gratulujemy i życzymy sukcesów tak w pracy zawodowej jak i w życiu prywatnym.

Fotorelacja z uroczystości.

 

IMG 0785IMG 0806IMG 0828IMG 0834IMG 0842IMG 0851

Przekierowanie na stronÄ™ Facebook

Przekierowanie na stronÄ™ Instagram